Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 14:23

Un triunghi bolnav… (V)

 

E adevărat, dezordinea (despre care era vorba în finalul „vederii” anterioare) poate fi micşorată prin manipulare (în folosul cui?), dar, revenind la Simone Weil, pasiunile colective sunt adesea criminale. Şi Le Bon ne-o spune: „Mulţimile sunt capabile de asasinate, de incendii şi de multe alte crime. În acelaşi timp, mulţimile sunt capabile de acte de sacrificiu şi de o dezinteresare mult mai ridicate decât cele de care este capabil un individ izolat.”

Venind în vremurile noastre, nu putem să nu-l ascultăm pe Noam Chomsky, celebrul lingvist american, devenit şi mai celebru prin critica violentă pe care o aduce în ultimele decade politicii americane, interne şi externe deopotrivă. Circulă pe internet un „decalog al lui Chomsky” de manipulare a maselor în scop politic şi cu acest decalog cred că se încheie demonstraţia că „vârful” putere (politică) din triunghiul în discuţie chiar îmbolnăveşte lumea. Reiau, cu ajutorul Mr. Google:

1. Poporul trebuie să aibă mereu mintea ocupată cu altceva decât cu problemele lui adevărate.

2. Poporul trebuie să perceapă conducătorii drept salvatori ai naţiunii.

3. Poporul trebuie permanent pregătit pentru mai rău.

4. Poporul trebuie să creadă că şi ceea ce guvernele îi pregătesc spre a trai mai rău este tot pentru binele său.

5. Poporul trebuie să aibă o gândire care să nu-i permită sesizarea legăturii dintre cauze şi efecte.

6. Poporul trebuie dezobişnuit să problematizeze realitatea şi obişnuit să acţioneze sub impulsul emoţiilor.

7. Poporul trebuie obişnuit cu satisfacţii ieftine, care să-i ocupe timpul şi să-l demotiveze în atingerea unor idealuri superioare.

8. Poporul nu trebuie să aibă acces la mijloace de informare completă, exactă, corectă şi obiectivă.

9. Poporului trebuie să-i fie indus spiritul turmei.

10. Poporul nu trebuie să creadă în existenţa strategiilor şi mijloacelor oficiale de manipulare.

O scurtă detaliere, numai pentru ultimul punct. „Pentru aceasta, trebuie apelat la toate cuceririle ştiinţelor pentru a cunoaşte punctele slabe din psihologia individului şi a mulţimilor. În acelaşi timp, trebuie discreditate aceste cunoştinţe prin mass-media, astfel ca poporul să nu creadă în mijloacele şi strategiile statale de manipulare.”

Vi se pare cunoscut? Nu, nu vi se pare... Şi n-am citat nimic din manualele de manipulare cu copertele de culoare roşie...

Vi se pare că lucrurile au luat-o razna? Nici asta nu vi se pare - chiar aşa este!

Iar ce va urma, la distanţă de decenii sau secole, e dincolo de puterea noastră de imaginaţie... cu menţiunea că la scara civilizaţiei umane ar trebui să ne gândim şi la milenii, la milioane de ani, adăugând că „progresul ştiinţifico-tehnologic” e în continuă accelerare...

Să dăm vina pe intelectuali, să dăm vina pe tehnologie? Şi da, şi nu: este vorba despre o boală a bătrâneţii civilizaţiei terestre, agravată de componenta moral-spirituală, în degringoladă şi aceasta - dar de aici poate veni şi remediul. Din revenirea la cruce, ar spune, metaforic sau nu, Vintilă Horia. Tratament veritabil sau doar paleativ, e singura speranţă... Iar, mai devreme sau mai târziu, Apocalipsa, înţeleasă ca deschidere a cerurilor, trecerea la alt nivel de înţelegere-conştiinţă, nu asociată cu teribilii patru cavaleri cinematografici...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It