Dezinformări în masă privind înmormântările
În ultimele săptămâni, canalele media, în special cele online, au propagat o informaţie potrivit căreia ar fi fost aprobate nişte legi noi legate de înmormântare, care apăreau ca parte a unui plan diabolic menit să profaneze importantul rit de trecere spre veşnicie. Concret, s-a tot spus că noua lege ar prevedea ca înmormântările să aibă loc mai repede raportat la data decesului, ceea ce presupunea scurtarea timpului de jelanie pentru rudele defunctului. Se vorbea, deci, despre un maxim de 36 ore, în caz contrar rudele intrând sub incidenţa legii şi urmând a fi sancţionate cu o amendă grasă de 10.000 lei. Dacă unii "berbeci" au transmis o asemenea "ştire" de senzaţie fără a se documenta, e de prisos să atragem atenţia că este o dovadă de amatorism. Iar porumbelul a zburat inclusiv pe la posturi de televiziune cu rezonanţă. Din fericire, informaţiile nu reflectă realitatea la care fac referire dispoziţiile legale care, de altfel, nu sunt nicidecum noi. Vorbim totuşi despre un act normativ intrat în vigoare încă de anul trecut, respectiv Hotărârea Guvernului nr. 741/2016 pentru aprobarea Normelor tehnice şi sanitare privind serviciile funerare, înhumarea, incinerarea, transportul, deshumarea şi reînhumarea cadavrelor umane, cimitirele, crematoriile umane. Cert este că oricine care ar fi avut interesul de a citi paragraful respectiv ar fi aflat că, de fapt, hotărârea prin care mortul trebuie îngropat în maximum 36 ore se aplică numai în cazul persoanelor decedate în afara unităţilor sanitare, care prezintă risc infecţios şi care nu pot fi îmbălsămate. Mai precis, atunci când există riscul răspândirii unei boli de la cel decedat la persoanele vii (lucru destul de rar întâlnit) sau atunci când îmbălsămarea nu-i posibilă, dar şi aici fiind vorba despre cazuri rarisime. În concluzie, excepţii, nicidecum regulă general valabilă! Totodată, amenda care li se aplică celor care se găsesc în cazurile excepţionale mai sus enumerate este între 10.000 şi 20.000 lei, nu între 500 şi 10.000 lei, cât anunţau falsele ştiri. În ceea ce priveşte îmbălsămarea şi cosmetizarea, ar mai fi de adăugat că angajarea unui tanatopractor este obligatorie atunci când mortul este expus în public, cu capacul de la sicriu deschis.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
