Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 14:23

Prea multe rable aduse din vest!

 

Marţi, ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, a declarat că s-a constituit o comisie de lucru care analizează modalitatea de introducere şi aplicare a unei noi taxe de poluare, care urmează să se aplice autoturismelor second-hand. Aceasta întrucât se doreşte descurajarea achiziţionării de rable din vestul Europei, practică în continuă creştere încă din februarie, de când a fost eradicată taxa de mediu. "S-a constituit un grup de lucru în vederea calculului şi gândirii corecte, încât să găsim o metodă prin care maşinile care poluează, care au o normă de poluare mică şi emisii de dioxid de carbon mari, să plătească o taxă de poluare. În toate ţările europene se merge pe normă de emisii. Eu consider că nu trebuie să punem o taxă la prima înmatriculare. Este ca şi cum gândim înainte, punem căruţa înaintea boilor! Noi trebuie să ştim în momentul în care facem o astfel de taxă cât circulă maşina respectivă într-o anumită perioadă de timp, astfel încât să se poată face determinarea de astfel de emisii", a declarat ministrul Mediului.

Conform statisticilor, în România, numărul autoturismelor uzate aduse din afara ţării a crescut de la 146.000, câte au fost în 2016, la 350.000 anul acesta. Implicit, şi nivelul de poluare este mult mai ridicat. Românii însă, nu mai pun preţ pe un aer curat şi respirabil, ci sunt mai degrabă interesaţi ca sumele pe care le plătesc pe maşinile cumpărate de la samsari să fie cât mai mici. Şi asta în ciuda faptului că, de cele mai multe ori, investiţiile în reparaţii ulterioare ajung să depăşească preţul de achiziţie al automobilului.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

 

Pin It