Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 14:31

Rezultatele obţinute de liceeni în cadrul Săptămânii Europene a Sportului 

Vă reamintim că evenimentul ce s-a desfăşurat la Curtea de Argeş a presupus implicarea şi participarea activă a cadrelor didactice şi elevilor de la toate unităţile de învăţământ din municipiu. Timp de o săptămână s-au organizat concursuri de handbal, volei, fotbal, baschet şi, cum altfel, de şah, sportul minţii. Dacă zilele trecute v-am prezentat clasamentele obţinute de şcolile gimnaziale, astăzi a venit rândul rezultatelor de la liceu. La competiţiile de fotbal băieţi, locul I a revenit echipei de la Liceul Tehnologic "Ferdinand I", locul II - celei de la Colegiul Naţional "Vlaicu Vodă", iar locul III - Liceului Tehnologic Auto. La fotbal fete, podiumul a fost deschis de echipa de la Liceul Tehnologic "Constantin Dobrescu", urmată de cea de la C.N.V.V. şi de cea de la Liceul Tehnologic "Ferdinand I". La handbal fete şi băieţi, clasamentul a fost acelaşi: echipele de la C.N.V.V. au ocupat locul I, cel secund le-a revenit celor de la Liceul Tehnologic "Ferdinand I", iar locul III - celor de la Liceul Tehnologic Auto. La concursul de baschet s-au înscris echipe de fete şi băieţi de la Liceele "Constantin Dobrescu" şi Forestier, iar la final au ocupat locul I cele de la Agricol şi locul secund le-a revenit celor de la Forestier. De asemenea, situaţia a fost aceeaşi şi la băieţi. La tenis de masă, pe locul I s-a clasat Mihaela Pavel (C.N.V.V.), locul II i-a revenit Fabianei Cârstoiu (C.N.V.V.), iar locul III, Roxanei Isăroiu (Liceul Tehnologic "Constantin Dobrescu"). La tenis de masă băieţi s-a impus Alexandru Deaconu (Liceul Tehnologic "Constantin Dobrescu"), locul II fiind ocupat de Tiberiu Zinca (Liceul Tehnologic Forestier), iar locul III de Bogdan Ungureanu (Liceul Tehnologic "Constantin Dobrescu"). La "sportul minţii", pe primul loc a fost Andrei Nica (C.N.V.V.), locul II a fost ocupat Ştefan Vuţă (C.N.V.V.), iar locul III i-a aparţinut lui Ştefan Vlădăşel (Liceul Tehnologic "Constantin Dobrescu"). Tot la şah, de această dată fete, locul I i-a revenit Cătălinei Niţoiu (C.N.V.V.), locul II Georgianei Drăguşin (C.N.V.V.) şi locul III Adelinei Pârlici (C.N.V.V.). Felicitări elevilor care au participat la aceste competiţii şi cadrelor didactice pentru implicare! Astfel au dat dovadă că au înţeles importanţa unor astfel de evenimente organizate la nivel local, care să atragă cât mai mulţi tineri către sport. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It