Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:51

Sub ameninţările meteo, se pune la punct un sistem de alertare a populaţiei 

 

Sistemul de avertizare a populaţiei în situaţii de urgenţă "Ro-Alert" va fi implementat în scopul prevenirii pierderii de vieţi omeneşti ca urmare a fenomenelor meteorologice şi hidrologice periculoase. Prin acest sistem vor fi transmise populaţiei mesaje de avertizare în timp real, prin intermediul tehnologiilor moderne din domeniul comunicaţiilor şi tehnologiei informaţiilor. Sisteme similare şi-au dovedit eficienţa în SUA, Olanda, Lituania, Franţa, Germania şi Belgia. Sistemul va fi pus în aplicare de către Ministerul Afacerilor Interne, Romania prin IGSU - Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă, România, cu suportul tehnic al Serviciului de Telecomunicaţii Speciale şi va fi operat de către structurile operaţionale cu funcţionare 24/24 ale IGSU şi structurilor subordonate acestuia.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It