Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:46

Măsuri pentru reducerea deşeurilor de ambalaje: interzis la pungile de plastic! 

 

De curând s-a decis că pungile subţiri, ce cântăresc sub 50 microni şi cele foarte subţiri (sub 15 microni), cu mâner, vor fi interzise atât la introducerea pe piaţa naţională, cât şi la comercializare. Astfel, începând cu data de 1 iulie 2018 se interzice introducerea pe piaţa naţională a pungilor de transport din plastic subţire şi foarte subţire cu mâner, iar de la 1 ianuarie 2019, se interzice comercializarea pungilor de transport din plastic subţire şi foarte subţire, cu mâner. Interdicţia vizează exclusiv pungile de transport din plastic cu mâner, nu şi cele fără mâner. Proiectul de act normativ transpune prevederile Directivei 2015/720/UE a Parlamentului European şi a Consiliului din 29 aprilie 2015 de modificare a Directivei 94/62/CE în ceea ce priveşte reducerea consumului de pungi de transport din plastic subţire. De asemenea, proiectul de act normativ stipulează că, începând cu data de 27 mai 2018, Ministerul Mediului raportează cu privire la consumul anual de pungi de transport din plastic subţire atunci când furnizează către Comisia Europeană date privind gestionarea ambalajelor şi a deşeurilor de ambalaje. În motivarea acestei decizii se mai precizează că şi în România nivelul actual al consumului de pungi de transport din plastic creează cantităţi ridicate de deşeuri, care conduc la poluarea mediului şi agravează problema deşeurilor abandonate inclusiv în corpurile de apă, ameninţând biodiversitatea ecosistemelor acvatice.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It