Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:34

Studenţii, nemulţumiţi de decizia guvernului de a nu mai acorda gratuitate pe tren celor trecuţi de 26 ani

 

În noul an universitar, studenţii cu vârste peste 26 ani nu mai beneficiază de gratuitate pe transportul feroviar, aşa cum fusese promis iniţial în planul de guvernare PSD. Ce-i drept, minunea s-a aplicat anul trecut, însă probabil politicienii s-au gândit ei mai bine şi au pus limită de vârstă la această facilitate, doar-doar or mai reduce din cheltuieli. Uniunea Naţională a Studenţilor din România (UNSR) nu este, însă, de acord cu decizia, aşa că a solicitat Ministerului Educaţiei Naţionale să prezinte un raport care să arate argumentele clare care au stat la baza acestei schimbări. În sprijinul acestei solicitări, organizaţia a citat din programul de guvernare al PSD, explicând că egalitatea de şanse în educaţie şi îmbunătăţirea competenţelor tinerilor duc la creştere economică şi prosperitate. Astfel, studenţii au subliniat că această egalitate de şanse despre care vorbea PSD "nu se regăseşte în acţiunile întreprinse" şi au insistat asupra faptului că aceste drepturi trebuie să fie valabile pentru toţi studenţii înmatriculaţi la o instituţie de învăţământ superior din România, indiferent de vârstă, etnie, religie, sex, an de studiu, experienţa precedentă sau alt criteriu. "O minune ţine trei zile, un lucru valoros ţine o viaţă, dar un aspect populist ţine un an! România, astăzi, face un pas înapoi în educaţie, România, astăzi, face un pas înapoi în ceea ce înseamnă politicile educaţionale studenţeşti şi de tineret. Educaţia românească nu trebuie să fie o prioritate doar verbal exprimată, ci şi faptic" - este punctul de vedere al acestora. În plus, organizaţia a adăugat că, dacă la baza deciziei luate se află un fundament economic, atunci argumentele nu sunt fondate, întrucât reducerea de cheltuieli nu ar trebui făcută prin discriminarea studenţilor în funcţie de vârstă. Pentru cei care poate au uitat, reamintim că aceasta este a doua încercare de retractare a promisiunii guvernării PSD, căci a mai fost la începutul anului o alta, prin care se dorea ca gratuitatea să nu mai fie pe toate rutele, ci doar pe cea dintre domiciliul studentului şi oraşul în care îşi efectua studiile. Şi atunci au existat proteste şi li s-a amintit politicienilor care sufereau probabil de amnezie că în programul de guvernare scria altceva, aşa că aceştia au revenit la promisiune cu noduri în gât.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It