Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 16:38

Turist epuizat pe munte

În noaptea de marţi spre miercuri, salvamontiştii din Argeş au primit o solicitare de salvare a unui turist epuizat, care a venit pe traseul de creastă al Făgăraşului, dinspre Viştea spre Bâlea Lac. Acesta a solicitat sprijin pentru că nu mai putea să meargă şi era dezorientat. "A acţionat patrula de serviciu de la Cota 2000, care l-a reperat şi coborât la Baza Salvamont unde a rămas peste noapte. Atenţionăm turiştii că în ciuda vremii foarte bune, starea zăpezii în creastă este destul de problematică şi pune mari probleme de stabilitate şi echilibru, fără echipamentul de iarnă strict recomandat", ne-au transmis cei de la Salvamont România.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It