Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 16:43

Primul urs în Argeş a fost împuşcat la Corbi. Următorul va fi la Arefu!

 Despre problemele provocate de animalele sălbatice am scris în nenumărate rânduri în paginile ziarului şi am prezentat pagubele produse, chiar şi atacurile în care au fost implicaţi oameni. Vă reamintim doar cazul din vara aceasta, de la Arefu, când un om a ajuns la spital după ce a fost atacat noaptea de un urs care-i intrase în gospodărie. De curând, Ministerul Mediului a aprobat împuşcarea mai multor exemplare la nivelul întregii ţări. În judeţ, primul urs a fost împuşcat săptămâna acesta la Corbi, iar vânătorii din cadrul Direcţiei Silvice Argeş au fost cei care au fost desemnaţi pentru astfel de acţiuni. Armand Chiriloiu, şeful Direcţiei Silvice ne-a declarat că pentru judeţul nostru a fost aprobată împuşcarea a două exemplare. Următoarea acţiune se va face la Arefu, în zona Cetăţii Poenari, o zonă de unde s-au primit numeroase sesizări din partea gospodarilor care au fost păgubiţi de sălbăticiuni. Ambele trofee vor rămâne în Argeş, la sediul Direcţiei Silvice.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It