Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 16:40

De sezon: zeci de amenzi şi lemne confiscate

Agenţii din cadrul IPJ Argeş au acţionat pe raza judeţului pentru prevenirea şi combaterea delictelor din domeniul silvic. Aşa cum era de aşteptat, acţiunea s-a lăsat cu sancţiuni şi confiscări de lemne. Au fost depistate 9 persoane, cu vârste cuprinse între 21 şi 54 ani, care transportau sau deţineau fără documente legale cantitatea totală de 8,191 mc material lemnos - diverse esenţe. Cei în cauză au fost sancţionaţi contravenţional, conform Legii 171/2010, cu amenzi în valoare totală de 17.000 lei, iar materialul lemnos a fost confiscat şi predat ocoalelor silvice competente. În plus, ca măsură complementară, au fost confiscate o autoutilitară, trei atelaje, un motofierăstrău şi două topoare susceptibile a fi fost utilizate la săvârşirea faptelor.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It