S-au primit doze de vaccin antigripal...
Anul acesta, Ministerul Sănătăţii va achiziţiona 1 milion de doze de vaccin gripal, dublu faţă de anul trecut. Primele 19.000 doze au ajuns în teritoriu, iar campania de vaccinare antigripală gratuită poate începe pentru persoanele cu risc ridicat de îmbolnăvire. Vaccinarea este cea mai sigură şi eficientă metodă de prevenire a îmbolnăvirilor prin gripă, transmit reprezentanţii ministerului. La nivelul judeţului, Direcţia de Sănătate Publică Argeş a transmis o adresă prin care se cer 60.000 doze de vaccin, însă, în această primă tranşă s-au primit 269.
"Este vorba despre vaccin antigripal trivalent inactivat şi purificat influvat, destinat următoarelor categorii: pacienţi cu boli cronice spitalizaţi în unităţile medicale în scopul prevenirii infecţiilor asociate asistenţei medicale datorate contractării infecţiei prin gripă, pacienţii cu afecţiuni cronice din spitalele şi secţiile de boli cronice, personalul medico-sanitar din secţiile de ATI şi Neonatologie, personalului medico-sanitar care activează în serviciul de Ambulanţă şi face parte din echipajele de intervenţie. În adresa pe care am primit-o, ni s-a spus că din a doua jumătate a lunii noiembrie vor fi livrate şi următoarele tranşe de vaccin", ne-au transmis reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
