Reacţie promptă după scandalul dozelor de imunoglobulină
Primele doze de imunoglobulină vor ajunge în această lună la pacienţi, l-au asigurat producătorii pe ministrul Sănătăţii. Prof. dr. Florian Bodog, ministrul Sănătăţii, s-a întâlnit cu asociaţiile de pacienţi şi cei mai importanţi producători de imunoglobulină. În timpul întâlnirii s-a stabilit o strategie comună în ceea ce priveşte aprovizionarea cu imunoglobulină a pieţei din România, pe termen scurt şi lung, luând în calcul inclusiv modificarea cadrului legislativ pentru aceste produse, dacă este necesar. Unul dintre producătorii prezenţi la întânire l-a asigurat pe ministrul Sănătăţii că primele 900 flacoane de imunoglobulină pentru tratarea sindroamelor de imunodeficienţă primară vor fi livrate pe piaţa din România în această lună, urmând ca o nouă tranşă de 3.000 flacoane să fie asigurată în luna ianuarie a anului viitor. Mai mult, un alt producător care a ales să părăsească piaţa din România în luna mai 2016 şi-a anunţat intenţia de a reveni.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
