Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 22:27

Doar 3.000 de moldoveni au ieşit la Marşul Unirii!

 "România n-a avut graniţă la Prut!", "Unire!", "Basarabia e România!", "Unitate naţională!" - au fost câteva dintre scandările care s-au făcut auzite pe traseul Marşului Unirii din Chişinău, de la monumentul lui Ştefan cel Mare la clădirea în care Sfatul Ţării a votat Unirea şi până în Scuarul Europei. Marşul Unirii a fost organizat de asociaţiile din Republica Moldova ale Alianţei pentru Centenar. Următoarea manifestaţie stradală de amploare în Chişinău va avea loc pe 25 martie 2018, în contextul împlinirii a 100 ani de la Unirea Basarabiei cu România. "Anul 2018 este o ocazie de neratat pentru România. După aderarea la NATO şi la Uniunea Europeană, Bucureştiul trebuie să-şi stabilească următorul proiect de ţară: unirea cu Republica Moldova. Dacă 1918 este anul Marii Uniri, să facem din 2018 anul Marii Reuniri!", a declarat George Simion, preşedintele Platformei Unioniste Acţiunea 2012, una dintre organizaţiile din cadrul Alianţei pentru Centenar. 

Toate bune şi frumoase, dar întrebăm şi noi, nu dăm cu parul: doar 3.000 de moldoveni simt româneşte şi vor unirea cu Patria mamă? Puţini, dom'le, extrem de puţini...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It