Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 23:33

Slujbă de hram la Biserica Domnească

 

Biserica Sfântul Nicolae Domnesc din municipiul Curtea de Argeş şi-a sărbătorit miercuri hramul principal. Credincioşii argeşeni au participat într-un număr mare la Sfânta Liturghie oficiată de ÎPS Calinic, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. După oficierea Sfintei Liturghii a fost săvârşită o slujbă de pomenire pentru ctitorii bisericii. La acest eveniment deosebit, patru profesori din cadrul Seminarului Teologic "Neagoe Vodă Basarab" din municipiul Curtea de Argeş au primit din partea ierarhului argeşean distincţia eparhială "Crucea Basarabă".

În cuvântul de învăţătură, ÎPS Calinic a amintit de importanţa ctitoriei domnitorilor Basarabi, precum şi de viaţa şi minunile Sfântului Ierarh Nicolae. Actuala biserică domnească, închinată Sfântului Ierarh Nicolae, a fost zidită în interiorul zidurilor reşedinţei voievodale din secolul al XIII-lea pe locul alteia mai vechi, din aceiaşi perioadă. Construcţia a fost începută de domnitorului Basarab I (1310-1352), fiind terminată de zidit în anul 1352. Lucrările au fost continuate sub domnia lui Nicolae Alexandru Basarab (1352-1364), pictura bizantină în frescă fiind lucrată în vremea lui Vlaicu Vodă (1364-1377). Aşezarea Sfântului Ierarh Nicolae ca ocrotitor al acestui sfânt locaş de rugăciune este legată de numele domnitorului Nicolae Alexandru. Biserica Sfântul Ierarh Nicolae din Curtea de Argeş este unul dintre cele mai reprezentative monumente ale arhitecturii româneşti medievale, cât şi cea mai veche ctitorie voievodală din Ţara Românească.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It