70 pompieri argeşeni la funeraliile Regelui Mihai!
Funeraliile Majestăţii Sale, Regele Mihai I al României, reprezintă un moment de o solemnitate deosebită la care se preconizează participarea unui public numeros. Având în vedere faptul că, în municipiul Curtea de Argeş se estimează prezenţa unui număr foarte mare de persoane, forţe ale Ministerului Afacerilor Interne (jandarmi, poliţişti şi pompieri) vor asigura buna desfăşurare a funeraliilor Majestăţii Sale, Regele Mihai I al României. De altfel, pompierii argeşeni au executat, în ultima perioadă, o serie de recunoaşteri şi controale de prevenire la principalele obiective unde sunt stabilite a se desfăşura evenimente din cadrul funeraliilor. Totodată, aproximativ 70 cadre, cu 16 mijloace tehnice (punct de comandă mobil, autospeciale pentru stingere, puncte medicale avansate, autospeciale de descarcerare, ambulanţe SMURD şi autospeciale de primă intervenţie şi comandă) vor asigura măsuri specifice de acordare a asistenţei medicale de urgenţă, evacuare şi acţiune în cazul producerii unor situaţii de urgenţă. În vederea reducerii posibilităţilor de producere a unor evenimente care să afecteze siguranţa participanţilor la eveniment, pompierii recomandă acestora să manifeste calm şi să urmeze indicaţiile autorităţilor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
