În municipiu se vor trage 21 salve de tun!
Sâmbătă, la Curtea de Argeş se aşteaptă un număr mare de persoane care vor dori să participe la funeraliile regale, iar în aceste condiţii toate instituţiile de forţă şi-au luat măsuri de precauţie pentru desfăşurarea în condiţii civilizate a întregului program. Aşadar, Jandarmeria Argeş face următoarele recomandări: participanţii să respecte măsurile stabilite de organizatori precum şi indicaţiile şi îndrumările jandarmilor; să manifeste răbdare astfel încât să nu se ajungă la crearea de situaţii care să genereze busculade sau aglomerări nejustificate; să evite implicarea în conflicte de orice natură; să acorde o atenţie deosebită bunurilor şi obiectelor personale (genţi, poşete, bagaje etc.), evitând pe cât posibil să aibă la vedere obiecte de valoare care pot atrage atenţia persoanelor cu intenţii rele; să nu abandoneze colete, rucsacuri ori alte bagaje voluminoase în locurile publice; să manifeste calm şi să urmeze indicaţiile forţelor de ordine, deoarece în jurul orei 18.30 se vor executa 21 salve de tun; să solicite de fiecare dată, când se consideră necesar, ajutorul şi sprijinul jandarmilor aflaţi în dispozitivele de ordine publică. "Având în vedere că la Mănăstirea Curtea de Argeş se estimează prezenţa unui număr foarte mare de persoane, măsurile de ordine publică în zonă vor fi asigurate în mod integrat de jandarmi, poliţişti şi pompieri, cu posibilitate de suplimentare, în funcţie de situaţie, sub conducerea Inspectorului şef al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Argeş", mai transmit reprezentanţii I.J.J. Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
