Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 00:48

Transportatorii au intrat în vizorul ITM

La nivel naţional s-a desfăşurat o campanie privind respectarea de către transportatorii rutieri a prevederilor legale referitoare la încheierea şi executarea contractelor individuale de muncă, a timpului de muncă şi de odihnă a conducătorilor auto. De asemenea, s-au mai urmărit respectarea legislaţiei şi a directivelor europene ce vizează detaşarea lucrătorilor în cadrul prestării de servicii transnaţionale transpuse în legislaţia naţională, respectiv a prevederilor legale privind securitatea şi sănătatea în muncă. În Argeş, inspectorii ITM au efectuat 35 controale, în urma cărora au fost aplicate 5 amenzi, valoarea lor fiind în sumă de 7.500 lei. Deficienţele constatate în urma verificărilor au fost neevidenţierea tip de muncă, neacordarea drepturilor salariale, nerespectarea termenului de completare şi transmitere a elementelor contractului individual de muncă în Registrul general de evidenţă a salariaţilor; necompensarea în bani, la încetarea activităţii, a concediului de odihnă cuvenit, neinformarea ITM cu privire la utilizarea muncii de noapte şi regulament intern incomplet. În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă au fost făcute 35 verificări şi aplicate 6 amenzi, în valoare totală de 4.500 lei. Deficienţele constatate în urma controalelor: lipsă instruire SSM; lipsă control medical periodic; necomunicare eveniment; lipsă echipament individual de protecţie.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It