Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 00:48

Brazii vânduţi ilegal vor fi confiscaţi!

În data de 16 decembrie, poliţiştii din cadrul Serviciului Ordine Publică Argeş l-au depistat pe C.F., în vârstă de 41 ani, din Piteşti, care comercializa pomi de Crăciun, în zona unui spaţiu comercial, fără a respecta condiţiile impuse de lege. Astfel că persoana în cauză a fost sancţionată contravenţional cu amendă în valoare de 3.000 lei. Totodată, 27 pomi de Crăciun expuşi spre comercializare au fost confiscaţi şi predaţi în custodia ocolului silvic de competenţă. De asemenea, poliţiştii au sancţionat contravenţional şi proprietarul spaţiului comercial cu amendă în valoare de 5.000 lei pentru permiterea comercializării pomilor de Crăciun în pieţe, târguri, oboare, burse de mărfuri şi altele asemenea, neautorizate conform normelor privind circulaţia materialelor lemnoase în vigoare.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It