"Ambulanţa Judeţeană îşi face datoria!"
Cam aceasta a fost concluzia interviului acordat recent de către managerul serviciului unui post de televiziune argeşean. Dr. Marian Hiru a impresionat prin atitudinea echilibrată, pragmatică şi corectă, dată de anii de carieră în care a avut prilejul să acumuleze o experienţă deosebită, fie că a condus Spitalul "Dr. Teja Papahagi" de la Domneşti, fie că a lucrat la Spitalul Municipal Curtea de Argeş. Domnia sa a vorbit foarte deschis despre stresul în care lucrează colegii săi de pe echipajele de intervenţie, care se confruntă cu starea drumurilor - mai ales pe timp de iarnă - cu teama bolnavilor sau ale aparţinătorilor ce ajung să-i ameninţe pe lucrători, dar şi cu probleme interne ce ţin uneori de asigurarea materială şi, nu în ultimul rând, de uzura psihică a acestora. Drept urmare, când a fost întrebat dacă s-ar cuveni depus un proiect de lege pentru pensionarea în avans a lucrătorilor din sistem, dr. Hiru a considerat-o oportună, indicând o limită de vârstă situată între 55 şi 58 ani.
A fost prilejul pentru a afla că Serviciul Judeţean de Ambulanţă Argeş stă destul de bine în ceea ce priveşte încadrarea cu medici, comparativ cu altele similare din ţară. Comparaţia s-a făcut cu Brăila, care dispune de numai 5, în timp ce Argeşul are 26 doctori, fiind scoase la concursul estimat să se desfăşoare în maxim o lună de zile încă 2 posturi. În ceea ce priveşte încadrarea cu asistenţi medicali, sunt 123, fiind disponibile 2 posturi şi 3-4 temporar vacante, deoarece persoanele care le ocupă au întrerupt pentru un timp activitatea fie pentru creşterea copiilor, fie din alte cauze prevăzute de lege. Dr. Hiru a punctat faptul că în ultimul timp s-au recunoscut riscurile la care se expun cei ce prestează acest tip de activitate şi s-au luat măsuri de acordare a unor sporuri salariale, care au făcut veniturile ceva mai atractive, chiar şi pentru personalul aflat la început de carieră. Dumnealui a pledat pentru eficientizarea activităţii prin responsabilizarea celor ce lucrează în sistem şi a apelat inteligent şi la colaborarea cu beneficiarii, pe care i-a invitat să se implice mai mult în asigurarea condiţiilor necesare pentru a scurta timpul necesar intervenţiilor. În acest sens, a pomenit despre necesitatea deszăpezirii unor drumuri în pantă, precum şi a curăţirii vegetaţiei forestiere crescute pe unele uliţe etc. Totodată a insistat pe nevoia unei îmbunătăţiri a comunicării în interiorul sistemului, dar şi cu pacienţii sau cu celelalte organisme administrative. Cheia eficientizării activităţii este - după părerea managerului Ambulanţei Argeş - asigurarea unui echilibru şi a stabilităţii echipei de specialitate care trebuie să-şi demonstreze profesionalismul în teren, unde se duce direct lupta cu moartea. Toate acestea cumulate cu încrederea beneficiarilor pot oferi garanţia creşterii procentajului de vieţi salvate în intervenţiile de urgenţă. Chestionat asupra reclamaţiilor sau plângerilor înregistrate anul trecut de către cetăţeni, a răspuns prompt că au fost 3 sau 4, soluţionate prin anchetele administrative desfăşurate. Din fericire, nu toate s-au dovedit a fi de sancţionat!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
