S-au umplut de bani cu vânzări fictive online, dar nu le-a mers prea mult: au fost vizitaţi de mascaţi!
Poliţiştii din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Piteşti, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T. - S.T. Piteşti, au efectuat la sfârşitul lunii ianuarie 14 percheziţii domiciliare pentru destructurarea unui grup infracţional organizat, specializat în săvârşirea de fraude informatice. Astfel, au fost "călcate" de poliţişti mai multe locuinţe din judeţele Argeş, Vâlcea, Teleorman şi Olt, iar în urma percheziţiilor au fost ridicate 3 laptopuri, 2 HDD-uri, 6 telefoane mobile, 6 cartele SIM, 4 memory-stick-uri, o tabletă, un token, un card bancar, 2.300 de euro şi 7.500 de lei. Din cercetări reiese că, în perioada decembrie 2014 - decembrie 2016, membrii grupului ar fi postat anunţuri fictive de vânzare a unor bunuri, pe site-uri specializate în vânzări online, pe care ulterior nu le-ar fi onorat. Prin activitatea infracţională, aceştia ar fi prejudiciat persoane din Marea Britanie, Franţa, Spania, Italia, Portugalia, Cehia, Slovacia, Slovenia, Germania, Coreea de Sud, China, Israel, Arabia Saudită, Regatul Haşemit al Iordaniei, Belgia, Norvegia şi Rusia. Paguba cauzată prin activitatea infracţională este estimată la peste 70.000 de euro. În urma administrării probatoriului, 3 bărbaţi cu vârste de 22, 32 şi, respectiv, 35 de ani au fost reţinuţi pentru 24 de ore, urmând a fi prezentaţi instanţei de judecată, cu propunere de arestare preventivă. La acţiune au participat şi poliţişti specializaţi în combaterea criminalităţii organizate din Vâlcea şi Teleorman, luptători ai Serviciului pentru Acţiuni Speciale Argeş, precum şi jandarmi.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
