Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 06:21

În 2017, jandarmii au fost mult mai activi decât în anul precedent!

Jandarmii argeşeni au un bilanţ impresionant pentru anul trecut, participând la peste 13.100 misiuni, cu folosirea a 33.059 militari. Obiectivul principal pe linia executării misiunilor de ordine publică a fost creşterea gradului de siguranţă a cetăţeanului. Totodată s-a urmărit şi modernizarea instituţională şi implementarea mecanismelor de management pe principiile eficienţei şi calităţii. De asemenea, un obiectiv important a fost şi creşterea capacităţii operaţionale şi cooperare cu alte instituţii abilitate în gestionarea situaţiilor de criză. Pentru a duce la bun sfârşit cele propuse, au fost adoptate măsuri permanente de eficientizare a activităţilor. Acţiunile de protest, manifestaţiile cultural-artistice, religioase, precum şi alte activităţi de acest gen ce s-au desfăşurat în spaţiul public, cu aglomerări de persoane, au fost gestionate cu profesionalism, nefiind necesară intervenţia în forţă. În 2017 s-a asigurat ordinea publică la un număr de 1.042 de misiuni, fiind folosiţi 6.065 de jandarmi, în creştere cu 25% faţă de anul 2016.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It