Au înşelat un bătrân din Curtea de Argeş prin metoda "Accidentul"!
Doi bărbaţi în vârstă de 42 şi, respectiv, 18 ani, au fost prinşi de poliţiştii argeşeni în timp ce aplicau metoda "Accidentul" cu un bătrân în vârstă de 80 de ani, din municipiul nostru. Infractorii, de origine din localitatea Dolhasca-Suceava, făceau parte dintr-o reţea de înşelători prin telefon, care-i delegase în rol de "săgeţi", pentru a ridica de la octogenar suma de 20.000 de lei. Omul a fost păcălit de un apel telefonic prin care era înştiinţat că nepoata sa fusese victima unui accident rutier şi, fiind presat de insistenţele celor doi, cu gândul la femeia care ar fi avut nevoie urgentă de acea sumă, n-a mai stat pe gânduri şi s-a întâlnit cu infractorii, fără a pune prea multe întrebări. Ulterior, au fost recuperaţi de către poliţişti 10.000 de lei, iar cei doi indivizi au fost propuşi pentru reţinere şi duşi la Parchetul de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeş. Astăzi, la ora prânzului, încă se aştepta rezultatul cercetării.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
