Risc de avalanşă de gradul IV în Munţii Făgăraş
Salvamont Argeş are veşti proaste pentru turiştii montani dornici de aventură în această perioadă. Pericolul producerii de avalanşe în Munţii Făgăraş a ajuns la gradul IV din cele cinci posibile, asta însemnând "risc mare". Ion Sănduloiu, directorul unităţii, ne-a informat că la altitudini de peste 1.800 de metri (limita climatologică) a fost preconizat risc de avalanşă de gradul IV, după ce ninsorile locale însemnate cantitiv şi vântul intens din weekend care a atins şi rafale de peste 100 km/h au format troiene fără stabilitate. Acesta a viscolit şi a spulberat zăpada şi a format numeroase plăci de vânt care s-au depus peste stratul instabil din partea superioară a masei de zăpadă formate deja. Declanşările de avalanşe sunt posibile mai ales în zonele supraîncărcate, acolo unde pantele sunt aglomerate cu turişti şi schiori. La altitudini mai mici, între 1.600 şi 1.800 de metri, este risc însemnat de gradul III. Este vorba despre zonele unde stratul de zăpadă este mai însemnat, iar declanşări de avalanşe se pot produce şi la încărcări slabe de turişti şi schiori pe versanţii înclinaţi. "Mai ales pentru că meteorologii au anunţat că vremea se va încălzi în perioada imediat următoare, riscul de avalanşă se va menţine. Vor mai fi şi ninsori, dar neînsemnate cantitativ... Încălzirea va duce, bineînţeles, la menţinerea aceluiaşi nivel de avalanşă, aşa că nici vorbă de aventurat în munţi! Noi, oricum, suntem la datorie, avem şi câinii cu noi şi facem mereu exerciţii", ne-a explicat acesta.
Traseele montane, sunt, la ora actuală, închise. Salvamontiştii recomandă pentru cei care se avântă în zona montană în acestă perioadă să nu utilizeze astfel de rute închise şi să ceară informaţii salvatorilor montani sau la Dispeceratul Naţional Salvamont. "Noi ducem o adevărată muncă de convingere cu turiştii şi încercăm să-i lămurim pe cât posibil că nu este bine să meargă în zonele indicate cu risc crescut de avalanşă. Ideal ar fi să rămână în arealul cabanelor. Este păcat să se întâmple astfel de nenorociri, când ele pot fi evitate. Sunt mulţi care, deşi n-au nicio treabă cu muntele, sunt foarte siguri de ei şi au impresia că vrem noi să-i oprim, dar n-avem nimic cu ei personal. Oricum, nu le putem interzice noi să plece mai departe. Cel mult îi putem pune în temă despre pericol. Avem şi acum sus un grup de alpinişti din Ucraina care se antrenează pentru munţi mai înalţi. Aceşti oameni ştiu ce au de făcut şi sunt conştienţi şi de pericolul la care se expun. Atunci când cunoşti pericolul şi ştii ce te aşteaptă, ţi-l asumi şi e altceva! Dar când habar n-ai la ce te expui, este o problemă. Şi sunt destui care nu cunosc regulile şi nici nu vor să asculte sfaturile...", a adăugat Ion Sănduloiu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
