Importanţa reciclării bateriilor consumate
ECOTIC se alătură în acest an Campaniei Naţionale InfoCons "Închide, Stinge, Reciclează!". Mesajul acţiunii este necesitatea colectării separate a deşeurilor de echipamente electrice, electronice şi a deşeurilor de baterii. "Suntem convinşi că prin intermediul acestei campanii comune vom contribui concret la mai bună informare a cetăţenilor români privind responsabilităţile ce le revin în domeniul colectării selective şi reciclării deşeurilor", a declarat Valentin Negoiţă, preşedinte ECOTIC. Organizatorii au explicat şi de ce este atât de important să se facă selecţia deşeurilor. Echipamentele electrice şi bateriile uzate conţin substanţe toxice precum mercur, fosfor şi alte metale grele sau diverse bromuri care poluează solul, apa şi aerul. Prin reciclarea corectă a D.E.E.E. sunt recuperate materii prime secundare care vor fi reintroduse în circuitul economic şi se vor regăsi în produse noi. De exemplu, dacă reciclăm 1 milion de telefoane mobile, recuperam 250 kg de argint, 24 kg de aur şi 9 tone de cupru. Daca reciclăm 10.000 de televizoare, recuperăm 130 de tone de sticlă, 30 de tone de plastic, 25 de tone de fier şi 10 tone de cupru. Pe de altă parte, o singură baterie uzată aruncată la coşul de gunoi, apoi ajunsă la rampa de gunoi, poate polua 1 mp de pământ şi 10 litri de apă. www.ecotic.ro pune la dispoziţie o hartă online a punctelor de colectare din sistemul propriu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
