Şase capre şi un ţap tulbură pacea în Oraşul Regal!
# Mirosul emanat de animale îi deranjează pe vecini şi iarna
# Dejecţiile se scurg pe trotuar, silind trecătorii să meargă pe stradă ca să le evite
# Reprezentanţii autorităţilor sesizate "au venit, au văzut, au ridicat din umeri şi au plecat!"
Strada Victoriei este artera de intrare în Curtea de Argeş dinspre Piteşti. În zona Unităţii Militare a apărut de mai multă vreme o situaţie tensionată între doi vecini. Mariana Preda este deranjată de hobby-ul Ionicăi Bărbulescu. Acesta s-a dovedit în timp a fi mai greu tolerat de către majoritatea riveranilor. Mai exact, mărul discordiei este reprezentat de şase capre şi de un ţap!
Sămânţa de scandal
Ionica Bărbulescu este o femeie trecută de 60 de ani, care a fost cadru didactic la un liceu de prestigiu din Piteşti. Odată pensionată, femeia a improvizat un spaţiu în grădină, unde a adăpostit vreo două capre. De când a apărut şi un ţap printre ele, s-au tot înmulţit până au ajuns vreo şase. Din nefericire, acel cartier este lipsit de canalizare şi proprietarii de case se descurcă cum pot. Cei mai întreprinzători şi-au montat fose septice. Problema este că proprietara caprelor nu a amenajat şi o fosă în care să colecteze reziduurile provenite de la animale. Şi pentru că a neglijat acest aspect, toate fecalele şi mizeriile curg şiroi în stradă sau se preling pe sub gard, direct în curţile vecinilor. Aici se găseşte sămânţa scandalului, pentru că trotuarul din vecinătatea adăpostului este îmbibat de mizerii, iar oamenii sunt nevoiţi să circule pe stradă pentru a le ocoli. Copii în drum spre grădiniţă sau spre şcoală, mame cu cărucioare, tineri şi bătrâni, toţi trecătorii se expun riscurilor unor accidente rutiere, doar pentru ca să evite să treacă prin dejecţiile urât mirositoare provenite de la capre. Vecinii susţin că au încercat să-i explice într-un mod civilizat Ionicăi Bărbulescu că ar fi cazul să ia nişte măsuri pentru remedierea situaţiei, dar n-au avut sorţi de izbândă. Aşa că s-a ales praful de pacea creştină care ar fi trebuit să domnească asupra comunităţii din Oraşul Regal, în care este şi sediul Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului!
Tentative eşuate de rezolvare a situaţiei
Vecinii spun că au încercat apoi în zadar să găsească o rezolvare a situaţiei atât pe cale amiabilă, cât şi legală, făcând numeroase sesizări pe la autorităţi. Ajunşi la capătul răbdărilor, s-au văzut nevoiţi, aşadar, să aducă problema în atenţia presei. "În ultimii doi ani am depus mai multe plângeri către Primăria Curtea de Argeş şi către Direcţia de Sănătate Publică Argeş. Nu s-a luat vreo măsură concretă, doar că au venit, au văzut, au ridicat din umeri şi au plecat! Vecina, proprietara animalelor, a fost somată, la un moment dat, să creeze un sistem de colectare a reziduurilor, dar în loc să facă asta, a săpat un şanţ care a făcut şi mai facilă scurgerea mizeriilor în stradă", ne-a spus Mariana Preda, vecina cea mai apropiată.
Ne-am deplasat la faţa locului după sesizarea primită la redacţie, am încercat să stăm de vorbă şi cu persoana reclamată, însă nu a fost de găsit. Pe această cale ne anunţăm disponibilitatea pentru a-i publica punctul de vedere asupra situaţiei, în cazul în care va dori s-o facă. Adevărul este că în teren am fost întâmpinaţi de un iz greu de suportat chiar şi în condiţiile în care ne aflăm totuşi într-o lună de iarnă cu temperaturi destul de scăzute. Tabloul complet dintr-o zi caniculară ni l-a conturat Mariana Preda: "Vara este un dezastru total! Ca să facem faţă muştelor, suntem nevoiţi să ne intoxicăm cu fel de fel de substanţe. Nu putem face un grătar în curtea de care ne ferim din cauza mirosului insuportabil! Fiica mea a dezvoltat şi o alergie din cauza aceasta. Am ajuns cu ea la spital, pentru că nu mai putea mânca şi se simţea zilnic rău. A avut o suspiciune de apendicită şi până la urmă a trebuit să-i facem analize complete pentru stabilirea diagnosticului. Care a fost de alergie din cauza mirosului emanat de la capre. Toamna este de-a dreptul insuportabil, de la animalele aflate în perioada rutului. Noi ne-am dori să se rezolve situaţia asta cât mai repede, pentru a preveni înregistrarea vreunui accident rutier la cei ce ocolesc mizeria de pe trotuar deplasându-se pe stradă şi, oricum, înainte de a veni primele călduri de primăvară", a concluzionat Mariana Preda. Vecinii crescătoarei de capre speră că acum, prin mediatizarea problemei cu care se confruntă, autorităţile să nu mai bagatelizeze necazurile lor şi să le asigure condiţiile civilizate de folosire a locuinţelor, cu dependinţe cu tot. Oare vor constata din nou că acela care speră riscă să moară disperat?...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
