Tinerii argeşeni, dornici să lucreze în Jandarmerie
În 2017, Jandarmeria Argeş a recrutat 159 de candidaţi la instituţiile de învăţământ pentru formarea personalului propriu, din care 32 pentru formarea ofiţerilor, fiind admişi 4. Alţi 42 de tineri au concurat pentru instituţiile de formare a maiştrilor militari şi subofiţerilor. Au fost admişi 32 dintre aceştia. Din analiza comparativă cu perioada similară a anului 2016, când au fost recrutaţi 140 de candidaţi, pentru 2017 reiese o creştere cu 13,57%. De asemenea, anul trecut, 123 de cadre militare au participat la cursuri şi examene de carieră, stagii de pregătire şi de antrenament, în structurile de învăţământ specializate ale Jandarmeriei Române şi alte instituţii din Sistemul Naţional de Apărare, Ordine Publică şi Siguranţă Naţională. La finele anului precedent, procentul de încadrare al inspectoratului se situa la 93,90%, respectiv: ofiţeri (92%); maiştri militari (75%); subofiţeri (94%); salariaţi civili - personal contractual (100%).
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
