Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 06:18

Mii de români vor scăpa de impozite

Programatorii cu studii medii au fost scutiţi de impozitul pe veniturile salariale începând cu data de 1 februarie. Singura condiţie este ca ei să facă dovada că în prezent urmează cursurile unei instituţii de învăţământ superior. Conform datelor la nivel naţional, peste 15.000 de persoane vor scăpa de povara impozitului. Ordinul comun al Ministerului Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale, al Finanţelor Publice, al Muncii şi Justiţiei Sociale şi al Educaţiei Naţionale a fost publicat deja în Monitorul Oficial. Până acum, erau scutiţi de impozitul pe venitul salarial doar absolvenţii de studii superioare. Potrivit unui studiu al Asociaţiei Române pentru Industria Electronică şi Software, publicat în decembrie 2017, industria IT din România şi-a dublat veniturile în 6 ani, ajungând o piaţă ce valorează aproximativ 5 miliarde de euro.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It