Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 07:42

Închisoare pentru ITP-ul expirat!

Din primăvară, şoferii care "uită" să treacă la timp cu maşina pe la Inspecţia Tehnică Periodică riscă să ajungă la închisoare. Pentru că numărul şoferilor care circulă cu ITP-ul expirat e tot mai mare, Ministerul Afacerilor Interne - Direcţia Permise şi Înmatriculări şi Registrul Auto Român vor să schimbe legea. Astfel, în momentul expirării ITP-ului unei maşini, RAR va anunţa Direcţia de Permise şi Înmatriculări. În acest fel, înmatricularea maşinii în cauză va fi suspendată. Şoferii vizaţi vor fi opriţi în trafic de poliţişti, talonul maşinii va fi reţinut, iar ei vor primi amenzi usturătoare. Interesant este faptul că, până la sancţiuni, nimeni nu îi va notifica şi pe şoferi. Astfel, se vor face vinovaţi şi de conducerea unui autovehicul neînmatriculat pe drumurile publice - o infracţiune care se pedepseşte cu închisoarea de la 1 la 3 ani. Momentan, sancţiunea aplicată celor cu ITP-ul expirat este amendă cu până la 2.000 de lei.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It