Pentru personalul MApN, salariile vor creşte cu aproximativ 3%
Ministrul Apărării Naţionale, Mihai Fifor, a declarat vineri că pentru personalul MApN, salariile vor creşte cu aproximativ 3% ca urmare a aplicării Legii salarizării. "La nivelul MApN, salariul se plăteşte în data de 15 a fiecărei luni. La acest moment, toate unităţile militare fac state de plată. La nivelul Direcţiei Financiare a MApN s-au făcut simulări privind aplicarea noii legi a salarizării, pentru personalul MApN creşterea fiind de aproximativ 3%. (...) Nu aşteptăm scăderi, dar, dacă vor fi, cu siguranţă suntem pregătiţi să intervenim pentru verificări şi pentru a identifica de unde provin aceste scăderi. Vreau să precizez că potenţialele scăderi nu provin din aplicarea Legii salarizării, ci din situaţii punctuale legate fie de neîntrunirea condiţiilor de acordare a unor sporuri de care a beneficiat o persoană până la un punct, fie de depăşirea plafonului stabilit de lege pentru personalul care este salarizat după regulile altor familii ocupaţionale, cum ar fi Justiţia - în speţă magistraţii, Sănătatea - medicii, Învăţământul - profesorii", a spus Fifor, într-o declaraţie susţinută la MApN.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
