Şedinţă de lucru a Adunării Eparhiale
În Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, sub preşedinţia ÎPS Calinic, s-au desfăşurat zilele trecute lucrările Adunării Eparhiale. Evenimentul a avut loc într-o sală de conferinţe aflată pe Transfăgărăşan şi a adunat toţi deputaţii care au fost aleşi în cadrul acestui organism deliberativ. Şedinţa a fost precedată de o slujbă de Te-Deum oficiată în Catedrala Arhiepiscopală din municipiul Curtea de Argeş. Ierarhul argeşean a deschis lucrările amintind pe scurt de evenimentele importante desfăşurate pe parcursul anului 2017. Prin intermediul unui material video realizat de Departamentul mass-media al Eparhiei a fost prezentată activitatea desfăşurată în anul 2017. Au fost evidenţiate activităţi din cadrul sectoarelor: administrativ bisericesc, economic-financiar, construcţii bisericeşti, cultural-misionar, social-filantropic, teologic-educaţional şi patrimonial. De asemenea, o parte dintre membrii Adunării Eparhiale şi-au prezentat opiniile legate de realizările anului 2017, fiecare amintind şi de implicarea personală în calitatea de deputat. Mai mult, au fost făcute propuneri constructive cu privire la misiunea Bisericii în societate. Vă reamintim că Adunarea Eparhială este organism deliberativ pentru toate problemele administrative, culturale, social-filantropice, economice şi patrimoniale ale Eparhiei. Membrii Adunării Eparhiale, clerici şi mireni, se aleg pentru un mandat de 4 ani şi sunt în număr de 30.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
