Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 07:45

Alertă medicală de grad zero: virusul gripal omoară pe capete!

Gripa face şi anul acesta ravagii în România. În total, au fost înregistrate, în această iarnă, 18 decese. Ultima victimă este o femeie de 60 de ani, din municipiul Galaţi, confirmată cu virus gripal tip B şi fiind nevaccinată. Din păcate, nici judeţul Argeş nu a scăpat neatins de virusul gripal. Conform informaţiilor de la Direcţia de Sănătate Publică Argeş, au fost confirmate 9 cazuri de gripă. Este vorba despre o femeie în vârstă de 37 de ani, din Piteşti, cu virus tip A-H1, 3 copii diagnosticaţi cu acelaşi tip de virus, alţi 4 copii cu virus de tip B, precum şi o bătrână de 81 de ani, cu aceeaşi tulpină. Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile precizează că în intervalul 29 ianuarie - 9 februarie, la nivel naţional s-au înregistrat 569 de cazuri de gripă, comparativ cu 252 înregistrate în aceeaşi perioadă a anului trecut. Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a precizat că medicii de familie au în stoc 135.884 de doze de vaccin antigripal şi îndeamnă populaţia să se vaccineze. Importantă este vaccinarea personelor vulnerabile cu risc de a se îmbolnăvi şi de a face complicaţii severe din cauza bolilor cronice. Astfel, bolnavii cu afecţiuni pulmonare şi cardiovasculare, vârstnicii de peste 65 de ani, femeile însărcinate şi personalul medical sunt categoriile prioritare în campania de vaccinare gratuită iniţiată de Ministerul Sănătăţii prin medicii de familie.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It