S-a deschis hotelul de gheaţă de la Bâlea Lac!
Hotelul de gheaţă de la Bâlea Lac, unic în sud-estul Europei, a fost deschis zilele trecute. Turiştii pot vizita "Complexul Hotel of Ice", compus din Hotelul de Gheaţă, Biserica de Gheaţă, cele trei igluuri şi Winter Park Bâlea Lac. Panglica de inaugurare a fost tăiată de către primarul comunei Cârţişoara, Vasilică Sorin Cârţan. La eveniment a fost prezent şi ambasadorul Canadei la Bucureşti, Kevin Hamilton. Tema de anul acesta este muzica. Astfel, Freddie Mercury, Michael Jackson şi Elvis încearcă să încălzească atmosfera chiar dacă sunt sculptaţi în gheaţă. Paturile, noptierele, pereţii, mesele şi scaunele respectă definiţia hotelului de gheaţă. Temperatura din interior abia trece de 0 grade Celsius. "Friguroşii" au la dispoziţie piei de animale aşezate pe pat şi saltele care nu se udă. Străinii sunt cei mai numeroşi oaspeţi ai hotelului de gheaţă, unde o camera costă 419 lei/noapte în timpul săptămânii. Hotelul de gheaţă este situat la o altitudine de peste 2.000 de metri în Masivul Făgăraş şi este construit doar din gheaţă scoasă din Lacul Bâlea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
