Veterani răniţi în teatrele de operaţiuni, din nou în Afganistan
Cinci militari ai Armatei României, veterani răniţi în teatrele de operaţiuni, se află într-o vizită de câteva zile la Kandahar, în Afganistan, în cadrul programului "Recuperarea memoriei" - dedicat militarilor răniţi care erau în stare extrem de gravă în momentul evacuării medicale. Plutonierul adjutant principal Mihai-Ion Toma, plutonierul adjutant Cristian-Gabriel Hanganu, plutonierul major Constantin Buturugă şi caporalii clasa a III-a Florin Drehluţă şi Emanuel-Cornel Berdei, militari în activitate în cadrul M.Ap.N., făceau parte, atunci când au fost răniţi, din Batalionul 280 Infanterie Mecanizată "Căpitan Valter Mărăcineanu" şi Batalionul 30 Vânători de Munte "Dragoslavele". Militarii primei unităţi s-au aflat în teatrul de operaţiuni, iar cei din cea de-a doua le-au luat locul şi vor executa, timp de 6 luni, misiuni în Afganistan.
Aflat la cea de a doua ediţie, programul este organizat de Ministerul Apărării Naţionale, prin Direcţia Calitatea Vieţii Personalului, cu sprijinul Statului Major al Apărării. În cadrul primei ediţii, desfăşurată în octombrie 2016, au făcut deplasarea în teatrul de operaţii 9 militari răniţi. Militarii participă la program pe bază de voluntariat, cu avizul structurilor de asistenţă psihologică. În prezent, Armata României are 920 militari în misiuni internaţionale, peste 600 dintre aceştia fiind la datorie în Afganistan. În ultimii 20 ani, 29 militari români au căzut la datorie în teatrele de operaţiuni, aproape 180 fiind răniţi în aceste misiuni.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
