Jandarmeria Argeş, în relaţii bune cu mass-media
În 2017, Jandarmeria Argeş a urmărit consolidarea relaţiei cu societatea civilă, instituţiile publice şi reprezentanţii mass-media, pentru a crea o transparenţă prin comunicarea reală şi completă a activităţilor desfăşurate de personalul instituţiei. Astfel, pe parcursul anului trecut, la inspectorat s-au primit 8 petiţii, iar 14 persoane au fost primite în audienţă. De asemenea, au fost organizate conferinţe de presă, briefing-uri, iar ofiţerul de relaţii publice a transmis către reprezentanţii mass-media 101 buletine informative, cu 110,41% mai multe faţă de anul 2016. Au fost acordate 51 interviuri, cu 70% mai multe în comparaţie cu anul precedent. Totodată, angajaţi din cadrul Jandarmeriei Argeş au fost prezenţi la 28 de emisiuni ale posturilor locale de televiziune. Aici s-a înregistrat cea mai mare creştere faţă de 2016: 833%! Misiunile şi activităţile desfăşurate de jandarmii argeşeni au fost şi ele redate de presă prin 1.703 materiale, faţă de 1.188, câte au fost în 2016. Anul trecut au fost desfăşurate mai multe campanii de informare, prevenire, responsabilizare, dialog şi comunicare: "Campania de promovare a imaginii Jandarmeriei Române cu prilejul aniversării a 167 de ani de la înfiinţare - 3 aprilie 2017"; "Donează sânge! Colecta mobilă"; "Ziua porţilor deschise - Să ştii mai multe, să fii mai bun!"; "Jandarmeria pe înţelesul tuturor"; "Crăciunul într-o cutie de pantofi"; "Vino în echipa noastră!". Potrivit instituţiei, mass-media a avut un rol deosebit de important în transmiterea informaţiilor pe care Jandarmeria Argeş a dorit să le aducă la cunoştinţa cetăţenilor, dar au contat foarte mult şi reţelele de socializare. Pagina oficială a I.J.J. Argeş a avut 118 postări, cu un impact de 228.181 de vizualizări, în creştere faţă de 2016 cu 60,67%.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
