Peste 50 de tineri în evidenţele Centrului Antidrog Argeş
Centrul Regional de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Argeş a primit, în 2017, de la spitalele din Curtea de Argeş, Piteşti, Vedea, Câmpulung, Mioveni şi Costeşti 20 de fişe de înregistrare a urgenţelor medicale cauzate de consumul de droguri. Astfel, în evidenţele centrului se aflau la sfârşit de an 51 de beneficiari ai serviciilor de asistenţă medicală şi psihologică, cu 15 mai mulţi decât la începutul lui 2017. Pentru acest an, prioritatea CRPECA Piteşti vizează iniţierea de noi campanii pentru prevenirea şi combaterea consumului de droguri. De menţionat este faptul că, în România, nu există centre profilate pe dezintoxicare, deşi sunt mai mult decât necesare.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
