Se iau probe de sânge de la cabaline
Medicii veterinari vor recolta, în perioada următoare, probe de sânge de la toţi caii înregistraţi în judeţul Argeş, cu vârste de peste 6 luni. Acţiunea are ca scop depistarea animalelor bolnave de anemie infecţioasă ecvină, o boală foarte contagioasă, care duce la moartea acestora. Din fericire, nu se transmite la oameni. O acţiune similară a fost desfăşurată şi anul trecut de către DSVSA Argeş. Atunci au fost recoltate probe de sânge de la peste 12.000 animale. Analizele de laborator au confirmat prezenţa bolii la 4 cabaline, care au fost sacrificate în termenul legal de 10 zile de la depistarea bolii. Boala este cunoscută şi sub numele de "febra de mlaştină" şi este o afecţiune virală produsă de un lentivirus cu acţiune complexă. Ea se manifestă şi la catâri şi la măgari prin febră, anemie, cardiopatie şi oboseală la efort moderat, dar mai ales prin slăbirea rezistenţei organismului animalului la infecţii. De cele mai multe ori, maladia poate duce la moartea animalului. Infecţia se transmite de la un animal la altul prin înţepăturile insectelor sau prin împerechere. Proprietarii animalelor sacrificate ca urmare a depistării bolii sunt despăgubiţi. Acţiunea de depistare a anemiei infecţioase ecvine are loc în baza programului judeţean de prevenire şi combatere a bolilor transmisibile la animale pentru anul 2018.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
