Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 17:34

"Am Săgeată Argintie/ Mă doare la pălărie!"

Probabil că aşa şi-a spus şmecherul cu Mercedes care a parcat zilele trecute în staţia de taxiuri de la Piaţa Centrală. Cum avea maşină de maşină, aspirator de gagici, s-a pus fix în capul coloanei, ca un bengos ce era!... Şi de ce n-ar spune-o, atâta timp cât organele în drept nu l-au văzut neam, chiar dacă a staţionat mult şi bine acolo, în jur de vreo 3 ore... Cât despre vajnicul şef al Biroului Transporturi din cadrul Primăriei Curtea de Argeş, don' Năică Păunescu - slăvit fie-i numele-n veci! - campionul neîncoronat al Spider Solitare-rului pe municipiu, poate să doarmă în pace în continuare: în urbe timpul trece, leafa merge, transportul e sublim, ca şi circulaţia, în general. "C'est la vie, c'est la guerre!", sau în traducere păunească, "Aşa e-n vie, aşa e-n gară, într-o zi de primăvară...". Iar maestrului cu Merţan de fiţe, îi spunem aşa: te-am văzut noi, tăticu, şi te-am făcut vedetă la gazetă! Pe gratis. Aferim, bibicule! Să zici bogdaproste c-ai scăpat neamendat şi să-i cinsteşti pe taximetrişti că nu te-au dat "pe guşă" la organele în drept! 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It