Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 23:02

Drapelul României, arborat de salvamontişti în vârf de munte

"Ziua Drapelului Naţional" a fost marcată ieri şi de către Salvamont Argeş. "Situat la altitudinea de 2.280 metri, <<Crucea Ateneului>> din Munţii Iezer Păpuşa este un mic monument închinat eroilor care au căzut în septembrie-octombrie 1916, încercând să oprească înaintarea armatei germano-austro-ungare. Trupele Antantei au fost nevoite să se retragă şi să străpungă frontul pe valea Dâmboviţei. Soldaţii români căzuţi erau munteni din comunele argeşene de la poalele Făgăraşului, Iezerului, Pietrei Craiului, Leaotei: Arefu, Albeştii de Argeş şi de Muscel, Nucşoara, Domneşti, Lereşti, Valea Mare Pravăţ, Dragoslavele, Rucăr, Pietroşani, Corbeni, Brădet, Stoeneşti, Suslăneşti", a povestit directorul Salvamont Argeş, Ion Sănduloiu. Ziua de 26 iunie a fost proclamată "Ziua Drapelului Naţional" pe 20 mai 1998. Conform legii, această zi ar trebui marcată de către autorităţile publice şi de celelalte instituţii ale statului prin organizarea unor programe şi manifestări cultural-educative, cu caracter evocator sau ştiinţific, consacrate istoriei patriei, precum şi prin ceremonii militare specifice, organizate în cadrul unităţilor Ministerului Apărării Naţionale şi ale Ministerului de Interne. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It