Concurenţă mare la şcolile de poliţie, 6 candidaţi pe loc!
La şcolile de poliţie din cadrul Ministerului de Interne sunt 1.600 de locuri disponibile, iar 10.000 de tineri s-au înscris la concursul de admitere. Potrivit M.A.I., numărul băieţilor înscrişi este mai mare decât cel al fetelor, însă aceştia vor candida pentru aceleaşi locuri, toţi având şanse egale. "Până pe 15 iunie, termenul limită, pe cele 1.600 de locuri la şcolile de agenţi de poliţie s-au înscris 10.363 de candidaţi (8.249 candidaţi pe 1.300 de locuri, la Şcoala de Agenţi de Poliţie <<Vasile Lascăr Câmpina>> şi 2.114 pe 300 de locuri la Şcoala de Agenţi de Poliţie <<Septimiu Mureşan Cluj-Napoca>>). Cei mai mulţi candidaţi sunt băieţi, respectiv 5.734. Aceştia vor candida pe aceleaşi locuri cu fetele, toţi având şanse egale", se arată într-un comunicat al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR). Pentru a fi admişi într-una dintre şcolile de poliţie, candidaţii trebuie să treacă de testarea psihologică şi de probele fizice. IGPR anunţă că în acest an, criteriul privind înăţimea a fost abrogat, motiv pentru care orice candidat care şi-a dorit să parcurgă etapele concursului a putut să-şi depună dosarul. Probele de verificare a cunoştinţelor constau într-un test grilă la disciplinele limba română şi limba străină, iar durata studiilor va fi de 1 an.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
