Profesorii argeşeni au primit tichetele de vacanţă
Conducerile unităţilor de învăţământ din judeţ au început să emită mult-aşteptatele vouchere sub formă de bonuri valorice, în valoare de 50 şi 100 de lei. Tichetele au valabilitate un an de la momentul tipăririi şi pot fi folosite numai de către titular. Acestea nu se pot înstrăina sau vinde, amenzile pentru astfel de fapte fiind usturătoare. Valoarea totală a biletelor este de 1.450 lei impozabili, acestea putând fi folosite doar pe teritoriul ţării. Gama de hoteluri şi pensiuni unde dascălii pot folosi tichetele de vacanţă este foarte variată, în peste 1.500 de hoteluri şi pensiuni de pe litoral şi nu numai fiind acceptată plata cu astfel de vouchere. Dacă iniţial se anunţase că tichetele de vacanţă vor fi acordate proporţional cu timpul de muncă, acum toţi angajaţii vor primi valoarea maximă a tichetelor indiferent de norma de lucru.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
