Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 23:29

Reduceri mari la "Trenul Soarelui"

Începând cu 30 iunie, argeşenii iubitori de vacanţe au la dispoziţie şi un "Tren al Soarelui", direct către litoral, pentru sezonul estival (până pe 9 septembrie). Unul dintre cele 12 noi trasee spre mare introduse în această perioadă de CFR trece prin Piteşti, venind dinspre Sibiu, având regim de tren inter-regio (IR 1923). Plecarea din Gara Piteşti se face la ora 01.10, se trece prin Bucureşti Nord (03.15) şi se ajunge la Constanţa, la ora 05.59 - apoi la Eforie Nord (06.41), Eforie Sud (06.50), Costineşti (07.10), Costineşti tabără (07.22), Neptun HC (07.38), Neptun (07.45) şi Mangalia - 07.53. Preţurile pentru un adult pornesc de la 55 lei, dacă rezervarea se face din timp. Reducerea este chiar de 25% pentru cei care îşi iau biletul cu 21 zile înainte. Pentru cei care cumpără cu 11-20 zile înainte, discountul este de 11%, iar călătorii care îşi achiziţionează bilet cu 6-10 zile înainte au o reducere de 10%. Mai există o reducere, de 50%, şi pentru elevi, copii şi pensionari, astfel încât, pentru aceste categorii, un bilet spre Mangalia (preţ identic ca pentru Neptun şi Costineşti) ajunge la 41,60 lei, iar unul spre Constanţa (la fel ca pentru Eforie Nord şi Sud) costă 36,30 lei. Cei care beneficiază de această reducere nu o mai pot cere şi pe cealaltă, chiar dacă îşi procură biletul anticipat. Studenţii au încă gratuitate totală! Şi pentru întoarcere există un tren direct: acesta pleacă la ora 18.10 din Mangalia, la ora 20.00 din Constanţa, iar sosirea la Piteşti este la ora 01.00. Din păcate, pentru Curtea de Argeş şi Câmpulung nu există vagoane directe - linia trecând doar prin Piteşti. Trenul direct este foarte solicitat în această perioadă, de multe ori fiind supraaglomerat, cu multe bilete date fără loc, la acelaşi preţ (încă un motiv ca să vă faceţi programarea din timp).

 Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It