Patronul Lactate Brădet, reţinut pentru evaziune fiscală şi spălare de bani şi apoi eliberat pe cauţiune!
Pe 22 iunie, Marius Badea, patronul Lactate Brădet, a fost reţinut timp de 24 de ore pentru evaziune fiscală şi spălare de bani. După perioada petrecută în Centrul de Arest şi Reţinere Preventivă din cadrul Poliţiei Argeş, patronul Lactate Brădet a fost eliberat pe cauţiune şi pus sub control judiciar. Cauţiunea s-a ridicat la 500.000 lei! Marius Badea este cercetat pentru evaziune fiscală şi spălare de bani, fapte săvârşite în 2008, când procurorii susţin că ar fi făcut mai multe tranzacţii fictive pentru deducerea unor cheltuieli. Prejudiciul se ridică la 1.000.000 lei, din care 250.000 lei pentru evaziune, iar restul - din spălare de bani. Firma deţinută de omul de afaceri a avut probleme mari şi în urmă cu doi ani. Astfel, în 2016, Lactate Brădet a pierdut aproape 300.000 euro şi un capital de imagine imens în urma celor trei scandaluri cu E.coli din prima jumătate a acelui an, izbucnite în contextul unei avalanşe de îmbolnăviri cu Sindrom Hemolitic Uremic în rândul mai multor bebeluşi din Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
