Uzina Dacia, record de vizitatori la aniversarea a 50 de ani!
Duminică, Uzina Dacia de la Mioveni a împlinit 50 de ani de existenţă. Aproape 16.500 de vizitatori s-au înscris să viziteze uzina, cu 25% mai mulţi decât anul trecut. Directorul general Antoine Doucerain a ţinut un discurs în faţa mulţimii. Ba mai mult, şeful Uzinei Dacia a făcut cadou cravata sa unui salariat care chiar de ziua fabricii îşi sărbătorea ziua de naştere. Angajatul se numeşte Victor MIhail Iancu şi lucrează de 22 ani pe platforma Dacia. De remarcat este faptul că Antoine Doucerain, directorul general al Automobile Dacia, a şi demonstrat cât este de iubit pe platforma de la Dacia după ce şi-a prezentat discursul în limba română şi a fost îndelung aplaudat de public. Momentul zilei a fost cu siguranţă cel în care Viorel Salan, manager de teste la Dacia, a prezentat parada maşinilor de colecţie, ce a debutat, bineînţeles, cu prima maşină ieşită pe bandă în 1968, Dacia 1100. Dacia Logan, cea care a făcut trecerea la perioada modernă, a fost prezentată pe acordurile celebrei melodii a lui Dan Spătaru, "Drumurile noastre, toate". Pe aceeaşi scenă au urcat şi doi fotbalişti ai echipei naţionale care i-au dăruit directorului general o minge cu autografe. Au dat apoi câteva pase cu el pe scenă, arătându-se uimiţi de îndemânarea directorului împătimit de ciclism şi handbal. A existat divertisment oferit de animatori, zone de food, mici şi tot ce înseamnă mâncare tradiţională românească, un cort în care handbalistele puteau dialoga cu fanii, zona de mini-roboţi, sau cea în care cei mici îşi puteau demonstra creativitatea. La finalul zilei, toţi cei prezenţi la eveniment au urat la unison "La mulţi ani, Dacia-Renault!"
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
