Ministrul Sănătăţii s-a implicat în cazul lui Sebastian Duţă - Victor Ciutacu: "Sorina Pintea, eşti eroina mea!"
Într-o Românie în care birocraţia sufocantă e pusă mai presus de sănătatea cetăţenilor, unde la UPU, pacientul este consultat doar după ce îi prezintă cartea de identitate medicului, iar acesta trece mai întâi datele în registru şi pe urmă trece la consult, iată că prin mediatizare şi intervenţia oamenilor de presă, lucrurile încep încet-încet să se mişte şi creeze speranţe. În acest sens, ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a hotărât să intervină în cazul lui Sebastian Andrei Duţă, copilul în vârstă de 12 ani, din Şuici, bolnav de cancer. "Când eram mai febril în nebunia organizării evenimentului caritabil pentru Sebastian, primesc un telefon în noapte de la Sorina Pintea. Da, ministrul Sănătaţii, intrigat(ă) că părinţii unui copil bolnav de cancer sunt nevoiţi să strângă bani pentru operaţie/tratament. Povestea e lungă, eu o rezum. Eu n-am crezut că autoritatea statului va face ceva concret, ea mi-a zis că n-o cunosc. Eu i-am zis că o declar eroina mea dacă sparge birocraţia, ea a spus că vrea să vadă dosarul medical al copilului. Astăzi, Sebi poate pleca liniştit în Germania. Statul român şi-a adus aminte că mai are şi cetăţeni cu drepturi. Grosul tratamentului va fi suportat, legal, de Ministerul Sănătăţii. Care, dacă vrea, poate. Iar ministrul citeşte aici ce a şi auzit în seara asta pe post: Sorina Pintea, eşti eroina mea!", a declarat cunoscutul jurnalist Victor Ciutacu. Gestul ministrului este lăudabil şi ne-am dori repetarea lui şi în cazul a altor mii de copii români bolnavi de cancer care pierd nedrept lupta cu boala din cauza birocraţiei stufoase şi a lipsei banilor pentru tratamentele extrem de costisitoare.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
