Centre pentru pacienţii cu accident vascular în fiecare judeţ
Începând cu 1 ianuarie 2019, fiecare spital judeţean de urgenţă va avea un centru în care să fie trataţi pacienţii cu accident vascular cerebral. Anunţul a fost făcut zilele trecute de către ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea. Aceasta a mai spus că medicii care vor lucra în aceste centre se vor pregăti la Bucureşti. Sorina Pintea a declarat că îşi doreşte 41 de asemenea centre care să acopere necesităţile populaţiei din toată ţara: "Partea de neurologie afectează cel mai mult calitatea vieţii unor pacienţi post traumatic, adică accidente vasculare şi alte diagnostice. În primul rând ne gândeam să definim foarte clar recuperarea neurologică. Dorim să înfiinţăm aceste centre în fiecare spital judeţean. Deja avem aceste 11 centre, dar pentru a le putea pune în funcţiune pe toate cele 41 pe care ni le dorim, medicii se vor pregăti la Bucureşti, într-un centru de pregătire şi vom aloca resurse pentru asta. Acest program naţional sper eu că va începe să funcţioneze din plin de la 1 ianuarie. Încercăm să punem pe hârtie o colaborare foarte bună între unităţile de primiri urgenţe, servicii de ambulanţă şi SMURD, astfel încât pacientul să ajungă în timp util, în 3 ore, să putem să-i facem această tromboliză", a declarat ministrul Sănătăţii. Pintea a mai spus că în România, neurologia este un domeniu încă insuficient dezvoltat, cu toate că avem medici de top în acest domeniu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
