Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 00:38

Şofer băut, oprit cu focuri de armă de poliţişti!

O femeie în vârstă de 31 ani a ajuns la spital după ce a fost rănită de focurile de armă trase de agenţii din cadrul Secţiei de Poliţie Lunca Corbului. În noaptea de marţi spre miercuri, oamenii legii care se aflau în misiune pe raza comunei Bârla, din judeţul Argeş, au efectuat semnal regulamentar de oprire pentru şoferul unui autoturism care circula pe DJ 679, din direcţia Bârla către Hârseşti. Conducătorul auto nu a oprit la semnal şi a continuat deplasarea către comuna Hârseşti. Pentru că existau indicii că bărbatul ar conduce autoturismul sub influenţa băuturilor alcoolice, poliţiştii au pornit în urmărirea maşinii, având semnalele luminoase şi acustice în funcţiune. Aceştia au somat din nou bărbatul să oprească prin sistemul de amplificare audio al autospecialei. După epuizarea somaţiilor legale pentru imobilizarea autoturismului, unul dintre poliţişti a tras două focuri de avertisment în plan vertical şi încă patru asupra autoturismului. Într-un final, după scenele desprinse parcă din filmele de acţiune cu gangsteri, maşina a fost oprită pe raza comunei Hârseşti, iar şoferul a fost imobilizat. Imediat după, oamenii legii au observat că o femeie în vârstă de 31 ani, pasageră în autoturism, prezenta o rană, aparent uşoară. Agenţii au solicitat intervenţia unei ambulanţe şi au acordat măsuri de prim-ajutor. Femeia a fost transportată la Spitalul Judeţean Argeş. Şoferului fugar i-au fost recoltate două probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei, iar pe numele său a fost întocmit dosar penal. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It