Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 00:37

Fermierii sunt pregătiţi să iasă în stradă

Crescătorii de animale sunt pregătiţi să iasă în stradă din cauza ultimei decizii a M.A.D.R. comunicată ieri de către APIA în teritoriu. "După toate problemele pe care le avem cu pesta porcină africană, cu interdicţiile comerciale la carne şi animale vii care vin din partea partenerilor externi, M.A.D.R. transmite fermierilor prin APIA faptul că o parte dintre cei care au aplicat în luna mai 2018 pentru Măsura 14 - subpachetele pe bunăstare, nu sunt eligibili! În urma acestei informări, A.C.E.B.O.P. a luat legătura cu organizaţiile europene din care face  parte şi este în măsură să facă precizările care urmează. Legislaţia UE prevede posibilitatea plăţii retroactive, cum este şi acest caz, al Măsurii 14 - anunţată în luna mai, cererile au fost primite şi normal, trebuia să se intre la plată de la 1 ianuarie 2018. Nicio instituţie publică nu poate să comunice alte condiţii de aplicare a legislaţiei. Astăzi, M.A.D.R. afirmă că, deşi fermierul îndeplineşte toate condiţiile de bunăstare superioară, autorizare anterior datei de publicare a Ordonanţei nr. 1.042/2018, el nu va primi sumele compensatorii de la UE pentru ce a respectat - pe motive inventate artificial! În această situaţie se află peste 50 de fermieri care cresc în jur de 50 de milioane păsări pe an şi crescători de porci care cresc aproximativ 300.000 de suine/an. De menţionat este faptul că aceşti fermieri au populat fermele timp de o jumătate de an cu respectarea condiţiilor - în urma asigurărilor venite de la APIA că vor primi banii de la UE, dacă le respectă! Cea mai mare parte dintre aceşti fermieri au proiecte în derulare, făcute cu fonduri europene şi fără măsura de bunăstare, aceştia nu numai că nu vor mai putea popula, ci sunt în situaţia de a intra în faliment, de a nu-şi mai putea îndeplini sarcinile din proiectul european pentru care au primit finanţare europeană. Solicităm intervenţia de urgenţă a domnului ministru Petre Daea pentru rezolvarea acestei probleme, pe care noi o considerăm o interpretare greşită a legislaţiei europene, în dezavantajul fermierilor români", se arată în comunicatul Asociaţiei Crescătorilor şi Exportatorilor de Bovine, Ovine şi Porcine din România.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It