Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 00:36

Voucherele de vacanţă vor fi eliminate din iarnă

Tichetele de vacanţă acordate bugetarilor s-au dovedit a fi un eşec total şi vor dispărea. De la 1 decembrie vor fi înlocuite cu o indemnizaţie de concediu, de valoarea salariului minim brut. Nu e clar cum se vor acorda aceşti bani, însă o variantă de lucru ar fi ca aceştia să fie oferiţi în numerar, ca o primă de concediu. Modul clar în care se vor acorda indemnizaţiile urmează să fie stabilite printr-o hotărâre de guvern. Din primele date, se pare că indemnizaţia se va acorda în numerar înainte ca angajatul să plece în vacanţă, urmând ca acesta să aducă facturi sau documente doveditoare în termen de şase luni, mai exact, să facă dovada că a folosit banii pentru cazare. Între timp, tot mai multe pensiuni din ţară refuză tichetele de vacanţă. În vârf de sezon, preferă banii cash. Ba mai mult, la unele pensiuni nu se mai primesc tichete de vacanţă, deşi figurează pe lista unităţilor de cazare care acceptă o astfel de plată. Altele au deja toate camerele rezervate. "Hotelurile nu doresc să primească vouchere pentru că trebuie să trimită la decontare, pot să-şi primească banii după 2-3 săptămâni şi, de asemenea, este un comision de 1% care se plăteşte emitenţilor de vouchere. Noi solicităm să se continue această poveste cu voucherele pentru că este bună pentru toată lumea. Cei care deţin hoteluri, nu doar pe litoral, în toată ţara, se bucură de creşterea vânzărilor, pentru că toată lumea le poate folosi numai pentru vacanţe în România", a declarat Alin Burcea, prim-vicepreşedintele Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It