Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 00:39

Un grup de 6 turişti s-a trezit, din greşeală, în Muntele Maliţa şi a cerut ajutorul salvamontiştilor

 Miercuri, în urma unui apel la 112, echipa Salvamont Nucşoara a pornit în căutarea a 6 turişti (între care se aflau şi 2 copii), care se avântaseră pe traseul Valea Rea-Vârful Moldoveanu şi rătăciseră drumul la întoarcere, ajungând în Muntele Maliţa. O familie era din Constanţa, iar alta din Bârlad. Salvamontiştii au ţinut legătura telefonic cu grupul care le solicitase ajutorul şi acesta a fost îndrumat spre un mic refugiu, de unde a fost preluat seara, în jurul orei 21.00, după aproximativ 6 ore de căutări. Din cauza drumului infernal, din punctul de vedere al practicabilităţii, de pe Valea Cernatului, la întoarcere, maşina Jandarmeriei, care venise în ajutorul echipei de salvamontişti condusă de Valentin Retevoi pentru recuperarea şi transportul turiştilor, a lăsat tribut muntelui un cauciuc tăiat. Am putea spune că "Asta să fie paguba!", fiindcă nu se compară cu nimic această pierdere faţă de una de vieţi omeneşti. Din fericire, turiştii au fost găsiţi nevătămaţi, dar erau speriaţi şi epuizaţi. Erau dotaţi cu echipament de munte, dar nu şi de dormit, iar dacă reuşeau cumva să găsească drumul spre Nucşoara, aveau de parcurs în jur de 30 km de mers pe jos, noaptea, ceea ce era practic imposibil, mai ales că urcaseră şi pe Moldoveanu. Iată că oamenii muntelui şi-au făcut din nou datoria cu profesionalism şi avem astfel încă o poveste cu final fericit!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It