Inundaţii în 80 de curţi din judeţul Argeş
Deşi vremea a început să se încălzească, iar ploile s-au rărit, problema inundaţiilor nu a dispărut complet în judeţul nostru, motiv pentru care pompierii argeşeni au avut o ultimă săptămână "de foc". Astfel, în urma precipitaţiilor abundente căzute pe teritoriul judeţului Argeş, angajaţii ISU au fost solicitaţi să intervenă pentru gestionarea mai multor situaţii de urgenţă generate de inundaţii. Pentru o intervenţie promptă şi pentru siguranţa cetăţenilor, echipaje de pompieri din cadrul subunităţilor Argeş, ale căror raioane de intervenţie nu au fost afectate de inundaţii, au fost dislocate în zonele afectate pentru a veni în sprijinul oamenilor care au avut nevoie de ajutor, dar au şi monitorizat cursurile de apă care ar fi putut pune probleme. Concret, peste 50 de pompieri argeşeni au intervenit cu autospeciale şi motopompe, în localităţile Vedea, Albota, Lunca Corbului, Costeşti, Săpata, Buzoieşti, Rociu, Poiana Lacului, Băbana şi Mărăcineni, pentru evacuarea apei din mai multe gospodării. Au fost afectate peste 10 locuinţe şi 80 de curţi. Din fericire, meteorologii vin cu veşti bune şi spun că vremea se va încălzi considerabil, iar ploile se vor rări.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
